Az európai uniós csatlakozással a magyar gazdasági és nonprofit szervezetek számára megnyíló uniós támogatási összegek hatékony felhasználása, illetve a közösségi pályázatokon való aktív és eredményes részvétel mindannyiunk közös érdeke. Az újfajta szigorú pályáztatási rendszerben könnyen elveszhetünk, de az alábbiakban néhány tippet adunk, hogy könnyebben felkészülhessünk egy konkrét pályázat elkészítésére:
Mi az első lépés, ha pályázni szeretnék?
A legelső körben azt kell tisztáznunk, hogy pontosan milyen fejlesztést szeretnénk megvalósítani, ehhez milyen erőforrások adottak, illetve mi az, amire pályázni szeretnénk. Fontos, hogy olyan fejlesztést találjunk „amely életképes” azaz, a jövőben is fenntartható!
Hol tudok pályázatokat keresni?
Ez az egyik legnehezebb feladat: olyan pályázati kiírást kell találnunk, amely maximálisan megfelel mind az elképzelt fejlesztésünknek, mind pedig a saját szervezetünk is az alapvető kiírásnak. Tipp: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség koordinálja Magyarországon az európai uniós pályázatokat, ennek a pályázati keresője az alábbi linken érhető el: http://ujszechenyiterv.gov.hu/content/7238
Találtam egy megfelelőnek tűnő pályázatot, mit csináljak?
Egy-egy pályázati kiíráshoz több dokumentum is tartozik (pályázati felhívás, pályázati útmutató, pályázati adatlap, etc.). Ezeket mind részletesen, többször olvassuk el, hogy tisztában legyünk, hogy mik az elvárások a pályázatunkkal szemben.
Nem világos számomra minden a pályázati kiírásban, mit tegyek?
Amennyiben valami nem világos a pályázati útmutatóban, akkor van arra lehetőség, hogy telefonon vagy írásban kérdezzünk a pályázat kiírójától. Fontos, hogy ne értsünk félre semmit, mert ez a pályázat eredménytelenségét is maga után vonhatja.
Fontos a precizitás?
A forma ugyanolyan fontos, mint a tartalom: a beadott európai uniós pályázatok nagy része formai hibából kerül elutasításra, azaz: nem megfelelően, vagy hiányosan lett kitöltve az adatlap. A legkisebb hiba is a pályázat elutasítását vonhatja maga után. Ezért mindent legalább kétszer ellenőrizzünk.
Mennyi idő megírni egy pályázatot?
Egy jól átgondolt pályázat elkészítésére érdemes legalább egy hónapot számolni. Természetesen ez a projekt nagyságától is függ. Folyamatosan kövessük figyelemmel a beadási határidőt, mert elképzelhető, hogy ez menet közben változik.
Minden pályázathoz kell önerő?
Fontos, hogy jól átgondoljuk a pályázathoz kapcsolódó finanszírozást. Minden pályázathoz kell önrész és nagy részben utófinanszírozásúak, azaz először meg kell valósítani a projektet, és utána kapjuk meg a támogatást. Tipp: amennyiben lehetséges szakaszoljuk a projektet (mérföldkövek), így párhuzamosan folyhat az elszámolás is.
Mennyire kell részletesen bemutatni a projektet? Sokat kell „mesélni”?
Világosan és tömören fogalmazzunk: az egyes pontok kitöltésénél mindig tartsuk szem előtt, hogy a pályázatunkat egy olyan személy fogja elolvasni, aki nem ismeri az adott elképzelést, ezért érthetően és világosan fogalmazzunk, ügyelve a rendelkezésre álló karakterek mennyiségre.
Mennyire kell pontosnak lenni a költségvetésnek?
Amellett hogy világosan leírjuk, hogy mit szeretnénk, ezt a pályázatban számszerűen is be kell mutatnunk. Fontos, hogy a pályázat által előírt számszerű mutatók (indikátorok) is pozitívak legyenek.
Megnyertem a pályázatot, mi a következő lépés?
Valósítsuk meg a projektet: amennyiben nyer a pályázatunk, akkor is fontos, hogy odafigyeljünk nemcsak a megvalósításra, hanem ennek dokumentálására és az ezzel kapcsolatos beszámolók küldésére.
A megvalósítás után mi a teendőm?
Nem elegendő annyi, hogy „csak megnyerjük” a projektet, hanem ezt hosszú távon is fenn kell tartani (legalább 3 év). Természetesen, amennyiben jó volt az elképzelésünk, és megállta a piacon is a helyét, akkor ez nem okozhat problémát.
Kell külső pályázatíró szakembert igénybe vennem?
Amennyiben először készítünk pályázatot, jól jöhet egy külső segítség. Fontos, hogy a tanácsadó megléte mellett mi is aktívan vegyünk részt a folyamatokban, hogy legközelebb, akár már önállóan is beadhassunk egy pályázatot.
Hogyan válasszunk tanácsadót?
Amennyiben eldöntöttük, hogy külső tanácsadóra van szükségünk érdemes a környezetünkből tájékozódni, hogy ajánl-e valaki nekünk céget (csak saját tapasztalat alapján). Amennyiben nem, akkor érdemes több céget is megkeresnünk, mert az árajánlatok nagyon széles spektrumban mozoghatnak. Mindig kérjünk referenciákat!
|